Opady śniegu, a zwłaszcza silne mrozy, znacznie utrudniają warunki ruchu drogowego, co natychmiast znajduje odbicie w statystykach szkodowych firm z branży ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji zakłady radzą kierowcom, aby zadbali o swoje auta. Przydatne jest również posiadanie pakietu assistance.

– Atak zimy przekłada się na ilość szkód, szczególnie komunikacyjnych. Najczęstsze ich powody to wpadnięcie w poślizg i w efekcie uderzenie w przeszkodę oraz brak właściwego odstępu powodujący najechanie na drugi pojazd przy hamowaniu na śliskiej nawierzchni – mówi Piotr Dyszlewicz, zastępca dyrektora Biura Likwidacji Szkód Grupy Ergo Hestia.

jednym z efektów jest potrzeba specjalistycznej interwencji potwierdzają również statystyki dwóch firm oferujących usługi pomocowe (assistance): Inter Partner Assistance i Mondial Assistance. Według danych IPA za grudzień 2009 roku (dane dotyczące stycznia 2010 r. nie zostały jeszcze opublikowane), wskutek nagłego pogorszenia pogody najbardziej wzrosła liczba awarii samochodów. W grudniu ubiegłego roku było ich łącznie o 74%. więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku. Z kolei liczba telefonów z prośbą o pomoc, w porównaniu z grudniem 2008 roku, wzrosła o 29%.

– Przyczyną był często brak przygotowania pojazdu do nowych warunków pogodowych. Przy ujemnych temperaturach kierowcy zazwyczaj mieli problemy z akumulatorem, zamarzniętą wodą w paliwie oraz przebiciami w obwodach elektrycznych. – mówi Marzena Chacińska, dyrektor Działu Operacyjnego w Inter Partner Assistance Polska. Te same zjawiska oraz np. zamarznięcie zamków wymieniają statystyki Mondial Assistance.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura do 10 lutego w Polsce będzie oscylować w granicach 6 do 9 stopni na minusie w dzień (w nocy spodziewane są wartości dwucyfrowe), wystąpią też słabe opady śniegu. Warto zatem odpowiednio przygotować swoje auto na takie warunki.

Co trzeba zrobić, aby zminimalizować ryzyko podczas jazdy?

• Przed wyruszeniem w drogę oczyścić szybę. Nie tylko przednią, ale także tylną i boczne. Dzięki temu zapewnimy sobie dobrą widoczność przy manewrach. Warto pamiętać o masce, bagażniku, kierunkowskazach oraz przednich i tylnich światłach.

• Zawsze zapinać pasy. Jeżeli mamy dzieci, należy je wozić w specjalnie do tego przeznaczonych fotelikach.

• Zadbać o bezpieczny, znacznie zwiększony odstęp od samochodu przed nami, żeby w niespodziewanej sytuacji mieć możliwość wytracenia prędkości.

• Używać odpowiednich technik hamowania. Jeżeli nasz samochód jest wyposażony w ABS, powinniśmy hamować delikatnie. Jeżeli nie mamy systemów wspomagania hamowania, próbujmy hamować pulsacyjnie.

• Unikajmy wpadania w poślizg delikatnie przyspieszając i unikając blokowania kół przy hamowaniu.

• W poślizgu należy skręcić kierownicę w kierunku, w którym chcemy jechać, gdy samochód wyjdzie z poślizgu, od razu wyprostować kierownicę

• W razie wypadku przy słabej widoczności i/lub mocno uczęszczanej drodze, nie należy wysiadać z samochodu. Poczekajmy aż przyjedzie pomoc. Jeżeli wyjdziemy ocenić uszkodzenia, możemy zostać potrąceni przez nadjeżdżający samochód.

• W wyprawach poza miasto warto upewnić się, że mamy naładowany telefon komórkowy i odzież, która zapewni nam ciepło, jeśli będziemy czekać na pomoc czy też w przypadku uszkodzenia samochodu. Warto zabrać ze sobą także GPS, który pomoże wskazać wezwanej pomocy, gdzie się znajdujemy zwłaszcza, gdy wybieramy się na tereny, które nie są nam znane.

• Zawsze trzymajmy w samochodzie apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i inne rzeczy mogące się przydać np. flary. Warto wozić ze sobą również latarkę czy kable rozruchowe.

• Należy zabrać także łańcuchy, żeby pokonać drogi, które bez łańcuchów są nieprzejezdne. Szczególnie za granicą, gdzie bardzo często obowiązkiem jest założenie łańcuchów, gdy poruszamy się po drogach górskich.rnrnCo robić na wypadek stłuczki?

• Z miejsca wypadku można bezpośrednio zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Gdy sytuacja tego wymaga przysłana jest pomoc assistance. Można także wezwać na miejsce wypadku przedstawiciela towarzystwa, który dokona dokumentacji zdarzenia.• Obie strony mogą także samodzielnie spisać stosowne oświadczenie powypadkowe, w którym opiszą przebieg zdarzenia, wykaz uszkodzeń oraz określą, po której stronie leży wina. Oświadczenie musi zawierać kilka niezbędnych informacji – datę, godzinę i miejsce kolizji, dokładne dane uczestników i właścicieli samochodów (jeśli kierujący nie jest właścicielem auta) oraz numery polis ubezpieczeniowych i nazwę ubezpieczycieli. Można też dopisać ewentualnych świadków. Nie odjeżdżaj z miejsca kolizji bez spisania takiego oświadczenia.

• Bardzo przydatna, szczególnie dla ustalenia winnych wypadku i późniejszego procesu likwidacji szkody, jest dokumentacja fotograficzna. Jeśli mamy więc taką możliwość, zróbmy zdjęcia z miejsca zdarzenia.

• Oświadczenie można spisać na specjalnym formularzy (do pobrania ze stron ubezpieczycieli, więc warto go wydrukować i mieć zawsze przy sobie), którego wzór jest taki sam dla wszystkich ubezpieczycieli.

Przy mniejszych stłuczkach po dokonaniu niezbędnych oględzin i spisaniu oświadczeń możemy dalej kontynuować podróż. W przypadku, gdy samochodów nie nadaje się jednak do dalszej jazdy można skorzystać ze swojej ochrony ubezpieczeniowej w zakresie assistance (przydaje się również, jeżeli przed wyruszeniem nie możemy uruchomić auta). Usługi te (w zakresie assistance samochodowego) polegają przede wszystkim na wsparciu kierowcy i pasażerów pojazdu w przypadkach: awarii, wypadku, kradzieży oraz w innych sytuacjach losowych związanych z użytkowaniem samochodu. Assistance samochodowe dostępne jest zwykle jako część ubezpieczeń OC i AC, jednak może być również dystrybuowane jako osobne świadczenie. W skład tego typu pakietów wchodzą przeważnie świadczenia techniczne, medyczne i inne. Obejmują one między innymi naprawę samochodu na miejscu unieruchomienia, dostarczenie paliwa do miejsca unieruchomienia pojazdu, holowanie auta, wynajem auta zastępczego, transport kierowcy i pasażerów do miejsca zamieszkania lub celu podróży, zakwaterowanie w hotelu kierowcy i pasażerów na czas naprawy pojazdu, a także takie przypadki, jak awaria akumulatora, ogumienia, oświetlenia pojazdu czy zatrzaśnięcia kluczyków. Ponadto, jeśli ubezpieczony doznał obrażeń ciała i jego stan wymaga transportu medycznego – ubezpieczenie może pokrywać koszty transportu do placówki medycznej.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *