Najprawdopodobniej już niedługo wzrosną składki – zarówno te płacone przez ubezpieczycieli, jak i ich klientów. Tymczasem sprzedawcy polis powiązanych z produktem bankowym muszą się liczyć z tym, że wkrótce wysokość ich prowizji będzie jawna. – tak w skrócie można opisać najważniejsze akcenty ubiegłego tygodnia na polskim rynku ubezpieczeń.

Więcej na UFG, więcej za OC

W minionym tygodniu ogłoszono: ubezpieczyciele zaakceptowali podwyżkę składki. Nie chodziło jednak o podniesienie cen któregokolwiek z produktów ochronnych, a o coroczną wpłatę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dotychczas towarzystwa przekazywały UFG 1% składek ze sprzedaży OC komunikacyjnego oraz OC rolników. Teraz zaś miałyby płacić 1,3%. Na to jednak musi wyrazić zgodę minister finansów. Wiele wskazuje również na to, iż wzrosną również stawki w polisach odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych. „Dziennik Gazeta Prawna” podał bowiem, że po 3 kwartałach tego roku wynik techniczny w tym segmencie ponownie spadł poniżej zera. To zaś oznacza, że ubezpieczyciele będą kontynuować swoją politykę podnoszenia cen w OC aut.

Prowizje będą jawne?

Rok 2012 rozpoczął się mocnym akcentem, jakim było przejęcie Warty przez Talanx i Meji Yasuda. Z doniesień „Gazety Wyborczej” wynika, że podobnie będzie w 2013 r. Otóż „GW” dowiedziała się, iż na początku przyszłego roku Komisja Nadzoru Finansowego ma wydać kolejną rekomendację dotyczącą bancassurance. W swoim dokumencie nadzór ma zalecić, aby instytucje finansowe ujawniły prowizje z tytułu sprzedaży ubezpieczeń w kanale bankowym.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *