Wakacje to sposobność do dalekich podróży samochodem. Coraz więcej Polaków wyrusza za granicę samochodem. Oto kilka porad, które pozwolą bezpiecznie cieszyć się urlopem na czterech kółkach.

Dokumenty

Przed wyruszeniem w daleką podróż warto sprawdzić posiadane dokumenty. Czy samochód ma aktualny przegląd i polisę komunikacyjną. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obowiązuje zarówno w Polsce jak i za granicą. Nie trzeba zaopatrywać się więcej w zieloną kartę w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Chorwacji i Lichtensteinu. Wystarczy posiadanie polskiej tablicy rejestracyjnej. Warto też sprawdzić czy posiada się aktualny paszport i dowód osobisty. W krajach UE wystarczy posiadanie dowodu osobistego z wyjątkiem podróży do Wielkiej Brytanii, gdzie wymagany jest często także paszport.

Stan samochodu

Jeżeli mamy taką możliwość to dobrze jest zabrać samochód na przegląd. Specjaliści mogą szybko dostrzec wszelkie awarie i usterki techniczne, które skutecznie uniemożliwią udane wakacje. Gdy jednak nie ma czasu lub pieniędzy na taki dodatkowy przegląd to zawsze można też samemu sprawdzić kilka podstawowych elementów samochodu. Warto zwrócić uwagę na poziom oleju i płynu chłodniczego oraz hamulcowego. Także sprawdzenie paska rozrządu nie jest trudne. Jeżeli jest zbyt luźny lub są na nim pęknięcia dobrze by było go wymienić. Ważne też jest odpowiednie ciśnienie opon (można je bez problemu sprawdzić na stacji benzynowej) oraz wysokość bieżnika. W Unii Europejskiej nie może być niższa niż 1,6 mm.

Wyposażenie samochodu

Za granicą często przepisy tyczące się wyposażenia samochodu różnią się od polskich. Warto sprawdzić dane dotyczące krajów, które pragniemy odwiedzić. Na przykład w Chorwacji są wymagane aż dwa trójkąty ostrzegawcze – do umieszczenia z tyłu i przodu pojazdu. Wśród wyposażenia samochodu na pewno trzeba posiadać apteczkę samochodową w której skład wchodzą: jednorazowe rękawiczki , chusta trójkątna, bandaże, opaski elastyczne i uciskowe, maseczka lub specjalna rurka do oddychania, koc ochronny przed wychłodzeniem lub przegrzaniem ciała, nożyczki do przecinania ubrania i pasów ochronnych. Poza tym musimy posiadać gaśnicę i kamizelkę odblaskową.

Także zabranie narzędzi samochodowych do zmiany opony w trasie jest rozsądnym rozwiązaniem. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w płyn do spryskiwaczy i, w przypadku podróżującego razem z nami dziecka do lat dwunastu, fotelika dziecięcego. Można zainstalować na tylnim siedzeniu, lub na przednim, pod warunkiem, że samochód nie posiada przedniej poduszki powietrznej. Posiadanie foteliku dla dziecka jest obowiązkowe za granicą. Gaśnica samochodowa i apteczka muszą mieć obowiązujący termin atestu.

Jeżeli chce się rozmawiać w samochodzie przez komórkę to warto wyposażyć się w zestaw głośno mówiący, słuchawki, lub słuchawkę w technologii bluetooth. Tak samo jak w Polsce, w innych krajach Europy rozmawianie przez telefon komórkowy bez odpowiedniego wymienionego wcześniej oprzyrządowania jest karane mandatem.

Ubezpieczenie

Oprócz obowiązkowej polisy komunikacyjnego OC warto zaopatrzyć się w europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUiZ) w najbliższym oddziale NFZ. Ubezpieczenie to uprawnia do leczenia na terytorium Unii Europejskiej na prawach przysługujących miejscowym pacjentom. Okres jego wydawania to zwykle jeden dzień. Wystarczy tylko zgłosić się z dokumentami uprawniającymi do korzystania z powszechnej służby zdrowia.

Warto też pomyśleć o ubezpieczeniach turystycznych, które dodatkowo chronią w razie wypadku lub choroby. W ramach takiego zabezpieczenia powinien znajdować się zwrot kosztów przewozu poszkodowanego do kraju, asysta polskiego lekarza, zwrot kosztów leczenia oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w razie, gdybyśmy nieumyślnie doprowadzili do szkody osób trzecich. Dobrze też, jeśli takie ubezpieczenie zawiera gwarancję wypłaty odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Ostatnie kroki

Samochód nie powinien być zawalony bagażami. Wszystkie rzeczy powinny znajdować się w bagażniku i nie przekraczać wysokości tylnych siedzeń – jest to wbrew przepisom. Warto również zwrócić uwagę, aby w samochodzie nie znajdowały się rzeczy pozostawione luzem – zwłaszcza ciężkie i metalowe przedmioty. Powinniśmy też zaopatrzyć się w lampki w razie awarii świateł.

Jeżeli podróż jest długa to warto zastanowić się gdzie zatrzymać się na choćby kilkuminutową przerwę. Zmęczeni ludzie są często przyczyną wypadków, zwłaszcza w nocy , gdy przysną za kierownicą. Nawet bardzo krótki odpoczynek pozwala odzyskać siły potrzebne do dalszej podróży.

 

Ubezpieczenie na życie

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *