Początek roku to zwykle dobry moment na mocne postanowienia. Zachętą do ich realizacji może być dodatkowa motywacja finansowa. Ergo Hestia podpowiada kilka dobrych postanowień na kryzysowe czasy.

– Rok 2009 to dla wszystkich czas zaciskania pasa. Nie musi to jednak oznaczać dużych wyrzeczeń. Oszczędzanie to niekoniecznie rezygnacja z dotychczasowego poziomu życia. Czasami oszczędności mogą wyjść nam na zdrowie. A czasem odwrotnie dbanie o zdrowie przyniesie nam oszczędności. Warto też wprowadzić systematyczność i planowanie w domowych wydatkach – tłumaczy Wojciech Wężyk z grupy ubezpieczeniowej Ergo Hestia.

Zadbaj o zdrowie

Schudnę i zacznę ćwiczyć. Jogging, fitness to nic nie kosztuje, potrzeba tylko dyscypliny. A z tą jest najciężej. Według badań TNS OBOP 46% Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość. Warto więc pomyśleć, że duża nadwaga może skutkować nawet dwukrotną zwyżką* składki za ubezpieczenie na życie. W ekstremalnych wypadkach może nawet uniemożliwić zawarcie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Bez polisy na życie ciężko zabezpieczyć swoją rodzinę lub wziąć kredyt mieszkaniowy.

Rzuć palenie

Rzucę palenie większość palaczy mówi to sobie nie tylko w Sylwestra. Nie zawsze skutecznie. Oprócz argumentów zdrowotnych warto pomyśleć o pieniądzach zaoszczędzonych na papierosach, wybielaniu zębów itp. W 2009 roku ceny papierosów wzrosną o 20 proc. z powodu podwyżki podatku akcyzowego. W ciągu najbliższych 5 lat ceny mają wzrosną jeszcze o 50 proc. Oznacza to, że średnia cena paczki papierosów może wzrosnąć nawet do 15 zł. Paczka dziennie to 450 zł miesięcznie, z czego ponad 60 proc. trafi do fiskusa. Rzucenie palenia opłaci się także w przypadku zakupu ubezpieczeń. W przypadku ciężkiej postaci nikotynizmu, gdzie osoba ubezpieczana wypala co najmniej 2 paczki papierosów dziennie od ponad 10 lat składka na polisę życiową może wzrosnąć nawet o proc.

Oszczędzaj i myśl o przyszłości

Uporządkuję swoje finanse, zacznę oszczędzać. Pomyśl o tym, gdzie możesz znaleźć oszczędności i bezpiecznie je zainwestuj. Dobrym rozwiązaniem są specjalne programy oszczędnościowo rentowe. Jeśli np. już udało ci się rzucić palenie, to w kieszeni zostało kilkaset zł. Przeznaczając 200 zł miesięcznie na zabezpieczeniu swojej przyszłości, możesz liczyć nawet na gwarantowaną dożywotnią dodatkowa emeryturę w wysokości ponad 1500 zł (program Advanta**), nie ponosząc ryzyka straty pieniędzy. Pamiętaj, że czym wcześniej zaczniesz oszczędzać tym więcej uzbierasz. Odkładają decyzję w czasie tracisz, bo czas to pieniądz i powinien pracować na ciebie, żebyś pewnego dnia ty nie musiał już pracować.

Nie ryzykuj bez potrzeby

Nie będę kusił losu. Każdemu czasem zdarza się zapomnieć o opłaceniu polisy OC, lub ubezpieczenia mieszkania. Niektórzy świadomie zwlekają z opłatą składki licząc, że nie się nie stanie. Taki hazard może skończyć się życiową tragedią. Udział w wypadku samochodów (bez względu na to kto jest sprawcą) bez ważnej polisy OC może oznaczać konieczność wypłaty nawet kilkuset tysięcy zł (zniszczenie samochodu).

Pożar lub zalanie mieszkania oznacza utratę całego majątku. Brak ubezpieczenia turystycznego na wyjazdach zagranicznych może zrujnować urlop, bo koszty obsługi medycznej są olbrzymie, a nie wszystkie wydatki są refundowane z NFZ. W grupie Ergo Hestia kupując ubezpieczenia w pakietach możesz liczyć na duże zniżki.

– mężczyzna w wieku 40 lat przy, BMI 39, brak innych schorzeń

– założenie systematycznych wpłat przez 30 lat przy stopie zwrotu na średnim poziomie 8 proc.

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *