Każdy kto decyduje się na zakup samochodu staje przed wyborem ubezpieczenia swojego pojazdu. Oferty ubezpieczycieli różnią się znacznie pomimo, że ubezpieczenie ma wszędzie to samo zadanie. Ma chronić nasz portfel przed przykrymi zdarzeniami typu kolizja czy kradzież samochodu.

Nim ubezpieczysz samochód przeczytaj na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oferty.

Ubezpieczasz nowy czy używany samochódrnrn Ma to kluczowe znaczenie dla wyboru firmy ubezpieczeniowej.

Wiele firm posiada bardzo korzystne oferty dla nowo zakupionych samochodów. Tzw. ubezpieczenie pakietowe: AC, OC, NNW można nabyć za ok. 6% wartości samochodu.rnZ własnego doświadczenia wiem, że po okresie roku kiedy musimy przedłużyć polisę ubezpieczeniową należy przyjrzeć się warunkom na jakich możemy tego dokonać. Różnice mogą być bowiem spore już od drugiego roku trwania polisy. Mam tu na myśli wzrost składki np. z 6% w pierwszym roku do np. 7,5% w roku drugim. Firmy zmieniają swoje stawki i może się okazać, że oferta sprzed roku jest dla nas mało atrakcyjna i zmuszeni jesteśmy do poszukiwania innej bardziej korzystnej.

Warto o tym pamiętać i nie wiązać się z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym, tylko porównywać i szukać obniżenia kosztów związanych z ubezpieczeniem.

Kiedy wygaśnie pakietrnrn Przykra niespodzianka spotka właścicieli samochodów którym skończy się tzw. ubezpieczenie w ramach pakietu. Pakiety obejmują preferencyjną stawką samochody do 5 lat. Po tym okresie składka ubezpieczenia znacznie rośnie.rnrnJesteś młody – możesz zapłacić więcejrnrn Choć młody wiek w wielu przypadkach – np. długoterminowych kredytach jest zaletą, dla firm ubezpieczeniowych stanowi źródło potencjalnie wyższych kosztów. TU tłumaczą takie podejście do młodych kierowców statystykami, z których wynika niezbicie, iż młodzi kierowcy (20-25 lat) powodują znacznie więcej kolizji niż ci po 35 roku życia.rnrnStarsi kierowcy mogą z kolei liczyć na upusty w niektórych TU. Warto o to zapytać przed wyborem oferty.

Miejsce zamieszkania a cena polisy Miasto w którym mieszkamy ma spory wpływ na cenę polisy jaką przyjdzie nam zapłacić.

Warto wiedzieć, że za to samo ubezpieczenie w Warszawie zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej niż np. w Łodzi. Jeśli jesteśmy zatem zameldowani w mniejszej miejscowości, a korzystamy z samochodu w Warszawie, uzyskamy na ubezpieczeniu spore oszczędności. Oczywiście nie warto zmieniać adresu tylko dla tańszego ubezpieczenia.rn Oszczędności mogą uzyskać firmy, które kupują samochody do tzw. floty. Często opłaca im się kupić samochody np. w Gdańsku, gdzie można wynegocjować lepsze warunki zakupu, a następnie przewieźć je i zarejestrować w np. Katowicach, w mieście gdzie firma ma swoją centralę. Uzyskane zniżki z tytułu ubezpieczenia samochodów w \"tańszym\" regionie rekompensują zazwyczaj koszty transportu samochodów z drugiego końca Polski.

Wiek samochodurnrn Jak wcześniej wspominałem koszty ubezpieczenia rosną znacznie po zakończeniu tzw. okresu pakietowego ubezpieczenia. Właściciele starszych pojazdów 8-10 letnich i więcej muszą się liczyć z podwyżką stawek autocasco i to rzędu 50-60%.

Preferowanie marek samochodów i grup zawodowychrnrn Podobnie jak banki kierujące wybrane oferty do konkretnych grup zawodowych, tak i TU tworzą oferty z myślą o właścicielach wybranych marek i zawodów. Np. Compensa w swojej ofercie posiada zniżki dla kobiet powyżej 25 roku życia oraz dla urzędników. Jeśli posiadamy samochód z grupy \"mniej lubianych\" możemy się spotkać z koniecznością poniesienia większych kosztów. Na szczęście takich przypadków jest niewiele i dotyczą głównie luksusowych marek niemieckich.

Lojalność popłaca Na własnym przykładzie wiem, że czasem warto kontynuować ubezpieczenie w tym samym TU (o ile oczywiście warunki nie ulegną znacznemu pogorszeniu), nawet gdy nie można już korzystać z pakietu. W zamian za lojalność uzyskać można wtedy upusty za lata trwania polisy. Pomimo tego sprawdzam zawsze co proponuje konkurencja. Lojalność lojalnością, a cena ceną.

Ubezpieczenie samochodu bezpośrednio u dealera.

Częstą praktyką dealerów samochodowych jest umieszczanie w swoim salonie punktu w którym można ubezpieczyć nowo kupowany samochód. To rozwiązanie dobre dla obu stron. Klient ma od razu pod ręką możliwość ubezpieczenia samochodu, a salon czerpie korzyści ze współpracy z TU.Niestety ubezpieczenia oferowane w salonach są najkorzystniejsze na względnie nowe samochody w wieku do 5 lat, które obejmuje tzw. pakiet. Po tym okresie oferta się pogarsza i kurczy zazwyczaj do jednego, dwóch TU, które chcą nadal ubezpieczać samochody poprzez punkt sprzedaży u dealera. Wiem to z doświadczenia. Udanie się do tego samego TU w charakterze klienta zewnętrznego, który chce kontynuować ubezpieczenie w tej samej firmie przyniosło mi znaczne oszczędności wobec oferty z salonu.rnrnSprzedaż samochodu opłaconym ubezpieczeniem.

W tej sprawie radzę zasięgnąć porady bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej. Pozwoli to ustalić bardziej korzystny wariant:

– wypowiedzenie umowy przez kupującego samochód, co pozwoli nam odzyskać część składki,

– przekazać polisę kupującemu, ale doliczyć jej wartość do ceny sprzedawanego pojazdu.

Mam nadzieję, że powyższy tekst ułatwi wybór atrakcyjnej ofery ubezpieczeniowej.

Tomasz Bar,

właściciel serwisu www.FinanseOsobiste.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *