Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął w czwartek postępowanie sprawdzające, czy doszło do zmowy ubezpieczycieli w sprawie cen ubezpieczeń OC – powiedziała rzeczniczka prasowa Urzędu Małgorzata Cieloch. UOKiK otrzymał pismo z PZU SA informujące, że do takiej zmowy mogło dojść. – W takich kwestiach nie jest składany wniosek, tylko pismo. UOKiK może z urzędu wszcząć postępowanie i po analizie taka decyzja zapadła – dodała Cieloch.

Przypomniała, że wymiana tajnych informacji przez przedsiębiorców jest zakazana, jeżeli obejmuje dane m.in. na temat kształtowania cen, polityki rabatowej, warunków sprzedaży towarów kontrahentom, planów marketingowych.

– Stosowanie tego rodzaju praktyki zakwestionowane zostało na przykład przez paryski sąd apelacyjny, który w grudniu 2006 roku ukarał trzech operatorów telefonii komórkowej działających we Francji grzywną w wysokości ponad 530 tysięcy euro za uczestniczenie w systematycznej wymianie informacji o pozyskanych abonentach i tych planujących zmianę operatora. W ocenie francuskiego sądu taka praktyka pozwalała przedsiębiorcom na podejmowanie wspólnych działań na rynku, a więc wywierała skutek porozumienia ograniczającego konkurencję – dodała Cieloch.

Podkreśliła przy tym, że samo wysłanie ankiety \"może, ale nie musi\" oznaczać zakazane praktyki. Prawo zakazuje porozumień, których celem lub skutkiem jest w efekcie ograniczenie konkurencji. Ustawowo UOKiK kończy postępowanie po 30 dniach, jednak w przypadkach bardziej złożonych może ono potrwać do kilku miesięcy.

Z rozmów PAP z ubezpieczycielami wynika, że w ub. tygodniu Polska Izba Ubezpieczeń postanowiła rozesłać ankietę do ubezpieczycieli, co zamierzają zrobić w związku z wchodzącym od 1 października \"podatkiem Religi\", czyli koniecznością finansowania przez ubezpieczycieli kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych. Ubezpieczyciele ostrzegali, że może to oznaczać konieczność podwyżek cen.rnW ankiecie padło pytanie, czy stawki wzrosną o 5 proc., 5-10 proc. lub powyżej 10 proc. W ankiecie pytano też, kiedy może dojść do takiej decyzji. Inne pytania dotyczyły tego, czy podwyżki zostaną wprowadzone z początkiem października, z końcem roku lub w 2008 r oraz tego, czy dana firma ubezpieczeniowa zamierza informować klientów na polisach, że cena zawiera 12 proc. składki na NFZ.

Na ankietę odpowiedziało 9 firm, z czego 8 zapowiedziało podwyżki, część od razu, a część – później.rn- Po analizie wewnętrznej stwierdziliśmy, że ta ankieta niesie ryzyko uznania za zmowę cenową – powiedział PAP rzecznik prasowy PZU SA Tomasz Brzeziński. W opinii PZU, nawet odpowiedź na ankietę mogłaby oznaczać konieczność zapłacenia kar, gdyby UOKiK uznał działanie ubezpieczycieli za zmowę cenową.rn- Zarząd kierując się ostrożnością postanowił dowiedzieć się, czy ankieta nie nosi cech zmowy cenowej i ewentualną odpowiedź uzależnił od stanowiska z UOKiK – dodał Brzeziński.

W swoim stanowisku PIU napisała, że \"jest ustawowo zobowiązana do pozyskiwania i przekazywania informacji o funkcjonowaniu rynku ubezpieczeń\". W związku z zainteresowaniem zmianami, które mają nastąpić 1 października, PIU chciała przygotować swoje stanowisko i dlatego rozesłała anonimową ankietę. \"Uzyskane informacje zostały zagregowane w postaci opracowania, prezentującego możliwe zachowanie rynku, nie pozwalającego przypisać konkretnych planów do poszczególnych towarzystw ubezpieczeń\" – czytamy w stanowisku PIU.

(PAP)

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *