Grupa PZU przypomina, że przestrzeganie kilku podstawowych zasad zmotoryzowanego turysty pomoże mu zaoszczędzić kłopotów w podróży. Receptę na dobre przygotowanie się do wakacyjnych wojaży samochodem sporządziła Agnieszka Dziembowska z PZU SA. rnrnSprawdź stan techniczny samochodu.

Przed wyjazdem najlepiej udać się do serwisu samochodowego, który oceni ogólny stan pojazdu. Wiele stacji diagnostycznych czy autoryzowanych serwisów w okresie letnim oferuje ceny promocyjne przeglądów i napraw. Jeśli mimo wszystko nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów lub też nie mamy już czasu na dokładniejsze sprawdzenie samochodu przez fachowców, zwróćmy szczególną uwagę na najważniejsze elementy: pasek rozrządu – czy nie jest zbyt luźny, czy nie ma pęknięć i czy jest poprawnie założony, stan płynów: hamulcowego, oleju silnika, chłodnicy i spryskiwaczy, a także stan bieżnika opon (w krajach UE wysokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm) i ciśnienie w oponach (optymalne wartości znajdziemy w instrukcji obsługi lub na klapce od wlewu paliwa). Wszelkie nieprawidłowości mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo podróży.

Upewnij się czy masz ważne ubezpieczenie samochodu rnPosiadanie ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego kierowcy, także za granicą. Po wejściu Polski do strefy Schengen, jego zagraniczny odpowiednik, zielona karta, nie jest potrzebna w państwach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtenstein, Szwajcarii i Chorwacji. Wystarczy, że samochód ma polską tablicę rejestracyjną. Oczywiście należy zawsze wozić ze sobą oryginał aktualnej polisy wraz z dowodem opłacenia składki.

Zadbaj o ubezpieczenie swoje i pasażerów

Podróżując po Europie, powinniśmy mieć ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, którą wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Taka karta zapewni nam leczenie w publicznej służbie zdrowia, ale tylko w zakresie, w jakim leczeni są obywatele danego kraju. Aby mieć spokojną głowę, że otrzymamy pomoc w różnych indywidualnych przykrych sytuacjach, warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Niemal każda firma ubezpieczeniowa oferuje pakiet chroniący nas w podróży – łatwo takie pakiety zidentyfikować, po nazwie ubezpieczenia, która zazwyczaj zawiera w sobie słowa: Wojażer, Podróże, czy Travel. W pakiecie dostajemy: pokrycie kosztów leczenia (KL), pomoc w podróży („assistance”) obejmującą m.in. asystę polskojęzycznych lekarzy, pokrycie kosztów przyjazdu poszkodowanego do kraju, a nawet pomoc finansową, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), które chroni nas w przypadku, gdy ktoś inny ucierpi z naszego powodu.

Warto pamiętać o ubezpieczeniu zwłaszcza, gdy jest się kredytobiorcą czy głową rodziny. Dzięki temu, w razie nieszczęśliwego wypadku, uchronimy swoich najbliższych przed finansowymi konsekwencjami takiego zdarzenia. Dobrze, gdy takie ubezpieczenie zawiera również gwarancję wypłaty wsparcia finansowego w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu oznaczającego niezdolność do wykonywania pracy. Przykładem takiego ubezpieczenia jest NNW Max w PZU. Ubezpieczenie to gwarantuje bardzo wysokie świadczenie (od 100 000 do 500 000 zł) w przypadku zdarzeń, o których mowa powyżej, przy stosunkowo niskiej składce (100 zł za 100 000 zł sumy ubezpieczenia). Taka ubezpieczona osoba posiada ochronę na terytorium całego świata podróżując różnymi pojazdami (z wyłączeniem motocykla i quada). To przykre, ale statystyki policyjne mówią same za siebie. W ubiegłym roku w Polsce było ponad 5 tys. wypadków ze skutkiem śmiertelnym, o ponad 5% więcej niż rok wcześniej. Podobne statystyki dotyczą Hiszpanii, Niemiec czy Francji.

Skompletuj odpowiednie wyposażenie samochodu

Gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa zapewnią nam i naszym bliskim bezpieczeństwo, mogą nawet uratować życie. Warto także pamiętać, że w niektórych krajach są to obowiązkowe elementy wyposażenia. W Chorwacji na przykład wymagane są aż dwa trójkąty ostrzegawcze – umieszczane przed i za samochodem. Apteczka samochodowa to również wyposażenie niezbędne (choć nieobowiązkowe). Powinny się w niej znaleźć przedmioty, które pozwolą nam udzielić pierwszej pomocy: jednorazowe rękawiczki, chusta trójkątna, bandaże, opaski elastyczne i uciskowe, maseczka lub specjalne rurka do sztucznego oddychania, specjalny koc chroniący przed przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu oraz nożyczki, którymi można przeciąć pasy bezpieczeństwa lub ubranie.

W dłuższą podróż nie powinniśmy się również wybierać bez zapasu płynu szyb – szczególnie podczas brzydkiej pogody, zapewni nam dobrą widoczność. Gdyby zdarzyło nam się utknąć w bezdrożach, dobrze mieć w samochodzie flarę, a na wypadek usterki, podstawowe narzędzia: lewarek, zestaw śrubokrętów czy latarkę. Choć to oczywiste, warto przypomnieć również, że dzieci poniżej 12 lat przewozimy tylko w specjalnych fotelikach montowanych na tylnym siedzeniu. Jeśli samochód nie ma przedniej poduszki powietrznej lub jest możliwość jej dezaktywacji, wtedy specjalny fotelik można również zamontować na przednim siedzeniu.

Porządek, porządek i jeszcze raz porządek

Zarówno przeładowany bagażami samochód, jak i bałagan może być niebezpieczny podczas jazdy. Starajmy wszystkie bagaże zmieścić do bagażnika – lepiej wziąć mniej rzeczy niż narażać się na niedogodności i niebezpieczeństwo. Pamiętajmy przy tym, że nie wolno wypełnić bagażnika powyżej linii tylnego siedzenia (za wyjątkiem samochodów wyposażonych w kratkę lub specjalną siatkę). W wyjątkowych sytuacjach możemy skorzystać z bagażnika dachowego, ale wkładajmy tam tylko rzeczy lekkie. Duże zagrożenie, podczas niespodziewanego hamowania lub uderzenia, stwarza bagaż luźno porzucony w samochodzie, a już z pewnością ciężkie przedmioty na tylnej półce.rnrnUżywaj zestawu głośnomówiącego.

Oprócz obawy przed mandatem, do korzystania z zestawu głośnomówiącego, niech kieruje nami przede wszystkim troska o bezpieczeństwo. Wolne ręce i swobodne ruchy to warunek dobrego panowania nad kierownicą.

Rozsądnie zaplanuj czas podróży

Jeśli przed nami setki kilometrów, należy pomyśleć o postojach. Nawet kilkuminutowy czas na rozprostowanie nóg, zaczerpnięcie świeżego powietrza zregeneruje nasze siły i przywróci koncentrację. Im dłuższa podróż, tym bardziej niezbędny dłuższy i częstszy odpoczynek – warto tak rozplanować podróż, aby po przekroczeniu granicy Polski, skorzystać z noclegu i wyruszyć w dalszą drogę następnego dnia rano.

Zastosowanie tych kilku zasad pomoże nam ustrzec się przed najpoważniejszymi kłopotami. Nie zapominajmy o tym, co oczywiste – przestrzeganiu przepisów drogowych, a przede wszystkim ostrożnej i odpowiedzialnej jeździe

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *