Do niedawna przewidywanie kolejności w ścisłej czołówce rankingu największych ubezpieczycieli majątkowych w Polsce (pod względem przypisu składki) było stosunkowo prostym zadaniem. Pozycja lidera przypadała PZU, za nim lokowała się Warta, a pozostałe firmy walczyły o trzecie miejsce. Jednak ubiegłoroczne wyniki kwartalne wskazywały, że w 2008r. może dojść do zburzenia wieloletniej hierarchii.

Pierwsze miejsce za poprzedni rok znów zapewne zajmie spółka majątkowa Grupy PZU (ubezpieczyciel opublikuje wyniki 10 marca). Druga lokata przypadła tym razem Ergo Hestii (liczonej razem z MTU), zaś Warta spadła na miejsce trzecie. Tuż za podium znalazło się TU Allianz, jednak spółka zaczyna wyraźnie tracić dystans do sopockiego ubezpieczyciela, z którym niedawno jeszcze rywalizowała o najniższy stopień podium.

W roku 2007 Warta wyprzedziła Ergo Hestię o niemal 100 mln zł zebranych składek (1830 mln zł wobec 1739 mln zł) a Allianz – o ok. 530 mln zł (1,3 mld). Rok później ubezpieczyciel znad morza zdystansował dotychczasowego wicelidera o ponad 160 mln zł (2163 mln zł wobec 2 mln zł). Obie firmy miały dość sporą przewagę nad czwartym Allianzem (1,6 mld zł), warto jednak zauważyć, że różnica pomiędzy jego rezultatem rocznym a wynikiem Warty była znacznie mniejsza, niż na koniec roku 2007. Można pokusić się o stwierdzenie, że przy utrzymaniu takiego tempa skracania dystansu Allianz może wyprzedzić Wartę pod względem przypisu składki brutto w 2013 roku. Pamiętać jednak trzeba, że w ubiegłym roku Warta wprowadziła ofertę taniego AC a ten segment ubezpieczeń komunikacyjnych ma od pewnego czasu tendencję wzrostową. Co więcej, towarzystwo przejawia sporą aktywność w promowaniu swoich produktów. Biorąc to wszystko pod uwagę nie można wykluczyć, że ubezpieczyciel w tym roku nie tylko nie zmniejszy, ale wręcz powiększy przewagę nad Allianzem i odrobi (jeśli nie całkowicie to w znacznym stopniu) stratę do Ergo Hestii.

Ergo Hestia okazała się również lepsza od dotychczasowego wicelidera pod względem zysku netto. Najistotniejsze w tym wypadku nie są liczby określające zarobki ubezpieczycieli, tylko fakt, czy zysk wzrósł czy też spadł. W przypadku sopockiej firmy doszło do poprawienia wyniku netto, który osiągnął poziom 133,5 mln zł (117,3 mln zł rok wcześniej), podczas gdy Warta w porównaniu do roku poprzedniego zjechała o 100,3 mln zł do poziomu 50,2 mln zł. Trochę bardziej skomplikowana sprawa miała miejsce w przypadku TU Allianz. Na jego zarobek roczny miała wpływ konsolidacja rezultatu ubezpieczyciela oraz nowopowstałego Allianz Bank Polska, którego towarzystwo jest właścicielem. Przy uwzględnieniu tego faktu wynik finansowy netto wyniósł – 15,8 mln zł. Gdyby jednak wyłączyć konsolidację z Allianz Bank, to okaże się, że ubezpieczyciel zarobił w ubiegłym roku 70 mln zł na czysto. A to oznacza poprawę w porównaniu z rokiem 2007, kiedy to zysk spółki wyniósł 60,5 mln zł.

Artur Makowiecki

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *