Jak poinformowało Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, od 1 sierpnia jadąc do Bułgarii lub Rumunii własnym samochodem nie będziemy już musieli mieć tzw. zielonej karty, czyli ubezpieczenia OC kierowców w ruchu zagranicznym (PBUK).

Jak wyjaśniło PBUK w czwartkowym ( 19 lipca ) komunikacie, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej opublikowaną 10 lipca br., od 1 sierpnia 2007 r. zmienia się stan prawny w zakresie kontroli posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów w ruchu międzynarodowym na terytorium Bułgarii i Rumunii (oba kraje przystąpiły do UE 1 stycznia tego roku).

Decyzja KE oznacza, że polscy kierowcy, którzy mają zarejestrowane swoje samochody w Polsce, nie muszą już przebywając w Bułgarii czy Rumunii legitymować się międzynarodowym certyfikatem ubezpieczenia OC, czyli zieloną kartą. Wystarczy że samochód posiada tablice rejestracyjne oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC wykupione w kraju.

 Zielona karta obowiązuje przy wyjazdach m.in. do Rosji, Albanii, na Białoruś, do Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Mołdawii, Serbii, Turcji i na Ukrainę.

 Zielona karta chroni posiadacza lub kierującego pojazdem przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim poza granicami Polski.

www.gu.com.pl

 

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *