Zdaniem wicepremiera i ministra SWiA Grzegorza Schetyny, wielomiliardowe odszkodowanie jakiego od polskiego rządu domaga się Eureko, akcjonariusz PZU SA, jest konsekwencją działań poprzedniego rządu.

– To są ogromne pieniądze. (…) Niestety, doszło do ogromnych zaniedbań, do wojny, którą podjęli przedstawiciele poprzedniej koalicji, politycy PiS – powiedział Schetyna w czwartek w radiowych "Sygnałach Dnia".

– To jest efekt pychy, samozadowolenia ministrów skarbu poprzedniej ekipy. Jesteśmy poruszeni jak widzimy z bliska, w jaki sposób były prowadzone negocjacje, jak to wyglądało – to woła o pomstę do nieba. Ta suma jest efektem wszystkiego, także braku profesjonalizmu poprzedniej ekipy – dodał wicepremier.

Zapowiedział, że rząd będzie starał się porozumieć z holenderskim inwestorem. – Będziemy walczyć, będziemy podejmować wszelkie wysiłki żeby doprowadzić do jakiegoś porozumienia. Nie wyobrażam sobie, żeby budżet państwa był w stanie zapłacić tak ogromną sumę – mówił Schetyna.

Adam Hofman, poseł PiS, powiedział, że sprawa odszkodowań dla Eureko zależy w dużej mierze od nastawienia rządu Donalda Tuska. Hofman obawia się, że obecny rząd nie będzie chciał podejmować niepopularnych decyzji na arenie międzynarodowej.

Zdaniem posła ministrowie mogą dojść do wniosku że łatwiej zapłacić Eureko ogromne odszkodowanie w wysokości 36 miliardów złotych za rezygnację z pakietu akcji PZU SA, niż podjąć walkę. Gość Polskiego Radia podkreślił, że byłoby to ze szkodą dla Polski.

Minister skarbu Aleksander Grad potwierdził swoje wczorajsze deklaracje dzisiejszą wypowiedzią w radiu PiN mówiąc, że resort skarbu jeszcze w tym roku chciałby doprowadzić do ugody z Eureko, które od kilku lat jest w sporze z polskim rządem w sprawie PZU SA. – Proponuję aby sfinalizować ugodę – po pierwsze ją wynegocjować, później ją zatwierdzić przez polski rząd, przez władze korporacyjne Eureko, w takim terminie aby mogłaby być zatwierdzona w tym roku przez polski sąd – powiedział Grad.

– Jeśli ma być ugoda, to musi ona być zatwierdzona przez polski sąd – dodał.

Jego zdaniem w interesie Skarbu Państwa i w interesie Eureko, a szczególnie PZU SA, jest zawarcie ugody, aby uniknąć dalszej eskalacji sporu.

– Cóż z tego, że nawet jeśli Eureko wygra w arbitrażu, kiedy będzie w konflikcie z państwem polskim. W związku z tym lepiej poszukiwać rozwiązań kompromisowych, które są do zaakceptowania przez każdą ze stron – powiedział minister.

Grad zapowiedział, że jest spokojny, iż uda mu się doprowadzić tą sprawę do korzystnego rozwiązania.

( źródło: PAP )

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *