6 marca w Zakopanem ruszyła akcja „Lawinowe ABC”, której organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy i TOPR, a partnerem PZU. Jej celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat lawin oraz bezpiecznego poruszania się w terenie wysokogórskim.

– Góry przyciągają w zimie coraz więcej amatorów zarówno turystyki, jak i sportów zimowych. Każda z nich może stać się świadkiem lub uczestnikiem wypadku lawinowego, o czym świadczą choćby tegoroczne, tragiczne wydarzenia w Tatrach. Tymczasem poziom świadomości dotyczący lawin jest w naszym kraju bardzo mały. Detektor lawinowy, sonda i łopatka, które powinny stanowić podstawowe wyposażenie podczas turystyki wysokogórskiej to nadal sprzęt bardzo rzadko spotykany w polskich górach. Chcemy pokazać, że tego rodzaju zestaw może decydować o szansach na uratowanie ofiary lawiny – powiedział Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

– PZU od wielu lat wspiera m.in. TOPR, angażując się w programy wpływające na szeroko rozumiane bezpieczeństwo w polskich górach. Jesteśmy partnerem kursów lawinowych organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR, podczas których uda się w tym sezonie narciarskim nauczyć kilkaset osób jak unikać zagrożenia lawinowego i jak radzić sobie po zejściu lawiny. Akcja ‘Lawinowe ABC’ jest rozwinięciem tych działań, ponieważ kolejne tragiczne wypadki w Tatrach pokazują, że problem ten jest nadal aktualny – powiedział Jacek Weremczuk, dyrektor Oddziału Regionalnego PZU w Krakowie.

Nawet wyposażeni w najnowocześniejsze zdobycze techniki mamy jednak ograniczone szanse w konfrontacji z żywiołem lawiny. Najlepszą ochroną przed tym zagrożeniem zawsze była i nadal pozostaje wiedza, jak go unikać. Dlatego akcja „Lawinowe ABC” będzie przypominać o najważniejszych zasadach, jakie obowiązują w górach w zimie: koniecznością zapoznawania się z aktualnym komunikatem lawinowym, umiejętnością oceny czy odczytywaniem sygnałów świadczących o zagrożeniu lawinowym w terenie.

Poza akcją informacyjną organizatorzy wraz ze schroniskami zamierzają podjąć szereg działań, zmierzających do powstania jednego dla całych Tatr systemu informacji i ochrony przed lawinami, m.in. możliwość wypożyczenia detektorów, czy stworzenia w dłuższej perspektywie lawinowego centrum treningowego.

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *