Pierwsze notowanie akcji PZU na warszawskiej giełdzie odbyło się 12 maja o godzinie 8.45. Wartość akcji oferowanych w ofercie publicznej wyniosła ok. 8 mld zł, co czyni tę spółkę pierwszą pod względem wielkości w historii polskiego rynku kapitałowego oraz największą w tym roku w Europie. W oficjalnej uroczystości w dniu debiutu wzięli udział m.in.: premier Donald Tusk, minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, prezes PZU Andrzej Klesyk oraz prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Na otwarciu sesji kurs wyniósł 349 zł, czyli o 11,68 proc. więcej niż cena sprzedaży akcji w ramach oferty publicznej. Dzień debiutu spółka zamknęła ceną 360 zł za akcję, co oznacza wzrost o 15,4 proc. Obrót akcjami PZU wyniósł tego dnia 5,1 mld zł. Jest to najwyższy wynik dla jednej spółki w historii warszawskiej giełdy.

Premier Donald Tusk powiedział, że dzień debiutu jest dniem triumfu odwagi i wizji ministra Aleksandra Grada i prezesa Andrzeja Klesyka, którzy rozwiązali bardzo skomplikowaną sytuację w spółce. Dodał, że to także święto drobnych inwestorów.

Minister Aleksander Grad z kolei podkreślił, że jest to największa oferta publiczna od początku istnienia giełdy. „To ważny dzień dla warszawskiej giełdy, dla rynku kapitałowego. Cała Europa, ale i cały świat patrzy dzisiaj na Warszawę, która urasta do rangi stolicy rynków kapitałowych Europy Środkowo-Wschodniej”. – mówił minister skarbu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *