W ciągu dwunastu miesięcy wzrosły średnie stawki w ubezpieczeniach komunikacyjnych: w OC o 10%, zaś w AC o 15% – informuje \"Parkiet\" na podstawie danych z Komisji Nadzoru Finansowego.

– Wzrost składek jest nieunikniony. To skutek m.in. rosnących wypłat z tytułu odszkodowania za szkody osobowe, a także ogólny wzrost szkodliwości – zauważa Iwona Kozera, szefowa działu doradztwa branży usług finansowych w Ernst & Young. Gazeta zwraca uwagę, że takie zjawisko wpisuje się w ogólnoeuropejski trend, przez co Polska nie jest wyjątkiem.

„Parkiet” pisze, że średnie składki będą prawdopodobnie nadal rosły, aby towarzystwa były w stanie generować pozytywny wynik techniczny w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Zmieniają się jednak tendencje klientów. Zauważono spadek liczby polis autocasco, mimo wzrostu liczby ubezpieczeń OC.

– Może to jednak także oznaczać, że mimo iż samochodów jest więcej, z powodu wzrostu cen polis autocasco mniej osób na nie stać – komentuje Wojciech Rabiej, ekspert rynku ubezpieczeń. W pierwszym półroczu firmy wypłaciły 2,6 mld zł z tytułu polis OC oraz 1,9 mld zł z tytułu autocasco, a zabrały odpowiednio 4,1 mld i 2,9 mld zł.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *