Jak informuje „Wall Street Journal Polska” dwie największe grupy finansowe w Polsce: PKO BP i PZU SA będą ze sobą współpracować jako strategiczni partnerzy. Gazeta pisze, że termin, w którym zostanie ogłoszony start strategicznego aliansu będzie znany w ciągu najbliższego miesiąca. „WSJ Polska” przypomina, że prace nad porozumieniem trwają od początku tego roku. PZU SA chce kompleksowo ubezpieczać ofertę produktową banku, co ma mu zapewnić odzyskanie silnej pozycji w bancassurance.

Z kolei korzyść PKO BP to prowizja za ubezpieczanie własnych produktów. Niekiedy jest ona tak wysoka, że towarzystwa sprzedają swoje ubezpieczenia w ramach bancassurance na krawędzi opłacalności. „WSJ Polska” dodaje, że oprócz tego instytucje w ramach współpracy mogłyby nawzajem sprzedawać swoje produkty, np. agenci ubezpieczyciela mogliby z powodzeniem dystrybuować usługi bankowe.

Tomasz Fill, rzecznik PKO BP mówi, że obecnie trwają prace analityczne dotyczące współpracy pomiędzy obiema spółkami. Fill deklaruje, że bank liczy na ogłoszenie wyników tych prac na przełomie kwietnia i maja. Podobny termin zakończenia prac przewidują przedstawiciele największego polskiego ubezpieczyciela.

W przypadku podpisania umowy strategicznej PZU SA mógłby liczyć na dodatkowy przypis składki w wysokości kilku miliardów złotych w skali roku. Gazeta zwraca uwagę, że wartość polskiego rynku bancassurance wynosi około 12 mld zł. Według szacunków„WSJ Polska” na koniec 2008 r. ma ona wzrosnąć do 15 – 16 mld zł, a jeszcze przed trzema laty było to zaledwie 3 mld zł. Dynamiczny wzrost tego segmentu jest efektem boomu m.in. na kredyty hipoteczne, do których dołączane są ubezpieczenia. Jak twierdził niedawno w wywiadzie dla „WSJ Polska” Andrzej Klesyk, prezes PZU SA, PKO BP może dać największemu polskiemu towarzystwu dostęp do ponad 20 proc. rynku polis bankowych w Polsce. Gazeta wskazuje, że w takim przypadku plany towarzystwa to ponad 3 mld zł składek rocznie z tego tytułu.

„WSJ Polska” pisze, że gdyby doszło do strategicznego sojuszu PZU SA z PKO BP, to wówczas ubezpieczyciel mógłby zdecydowanie poprawić swoje wyniki w kanale bancassurance. Wprawdzie największe polskie towarzystwo swoje wyniki finansowe za 2007 r. ogłosi dopiero 3 kwietnia, ale po trzech kwartałach 2007 r. grupa zebrała z ubezpieczeń bankowych jedynie 707 mln zł, blisko połowę mniej niż rok wcześniej. Gazeta przypomina, że dzięki współpracy z PKO BP wynik ten mógłby zwiększyć się prawie pięciokrotnie. W ten sposób PZU SA zostałby zdecydowanym liderem na polskim rynku bancassurance.

Również bank nie będzie stratny. W dniu wczorajszym Rafał Juszczak, prezes PKO BP, stwierdził w TVN CNBC Biznes, że prasowe spekulacje mówiące o 1 mld zł zysku banku w I kwartale tego roku są realne. „WSJ Polska” przypomina, że w chwili obecnej PZU SA z PKO BP konstruują kolejne wspólne produkty. PZU SA 3 marca rozpoczęło w ramach „ubezpieczenia na szóstkę” ubezpieczać karty kredytowe klientów banku. Z kolei PKO BP w dniu wczorajszym rozpoczął subskrypcję polisy inwestycyjnej z gwarancją kapitału „Bezpieczny Zysk” przygotowanej wspólnie z PZU Życie. Przedstawiciele firm nie chcą zdradzać, czy będą kolejne wspólne przedsięwzięcia. Michał Witkowski, rzecznik Grupy PZU mówi, że na razie nie może udzielić odpowiedzi na pytanie o plany, bo są to informacje poufne.

źródła: „WSJ Polska” z 28.03.2008 r., www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *