Po trwających wiele godzin negocjacjach w czwartek późnym wieczorem obie strony sporu o władzę nad Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń, czyli Ministerstwo Skarbu Państwa i holenderski ubezpieczyciel Eureko zawarły ugodę – dowiedział się nieoficjalnie Wprost24.

Portal podaje, że ugoda przewiduje wypłacenie holenderskiej firmie 12 miliardów złotych z kasy PZU SA. Ma to zakończyć ośmioletni spór, jaki w sprawie prywatyzacji największego polskiego ubezpieczyciela toczyły Polska i Eureko. Resortu skarbu zgodnie z czwartkowymi zapowiedziami rzecznika MSP ma przekazać dalsze informacje dziś rano.

W czwartek podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZU SA akcjonariusze spółki podjęli decyzje o utworzeniu kapitału rezerwowego w wysokości 11,99 mld zł na poczet przewidywanej dywidendy. NWZ przyznało również absolutoria członkom władz spółki za rok 2006. Mimo oczekiwań obserwatorów, negocjujący równolegle do obrad Zgromadzenia najwięksi udziałowcy spółki, czyli MSP i Eureko, nie zawarli jednak ugody.

Mimo tego powszechne było przekonanie, że decyzje NWZ PZU SA oznaczają, że porozumienie jest tylko kwestią godzin. Nastrój ten zdawał się podzielać m.in. premier Donald Tusk, który powiedział, że podpisanie ugody jest bliskie, a jej warunki są korzystne dla polskiej strony.

Wydaje się, że finał jest blisko, a ugoda z Eureko jest optymalna z naszej strony. To, że jest jeszcze pewien opór drugiej strony to właśnie dlatego, że to są dobre warunki dla nas – stwierdził szef rządu. – W interesie obu stron jest nieprzedłużanie negocjacji – dodał.

Zapowiedział również, że po podpisaniu ugody z Eureko cała dokumentacja z nią związana zostanie przedstawiona w internecie.

Wypłata dywidendy według podanych wcześniej nieoficjalnych informacji „Gazety Ubezpieczeniowej” ma nastąpić w listopadzie.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *