Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych udostępniła wszystkim zainteresowanym możliwość sprawdzenia, czy i gdzie właściciel danego pojazdu ma wykupione ubezpieczenie OC. Posiadając numer rejestracyjny lub identyfikacyjny pojazdu (VIN) można uzyskać te informacje za pośrednictwem strony internetowej UFG.

Nowe przepisy zlikwidowały obowiązek wypełniania elektronicznego formularza oraz ograniczenia w udostępnianiu tej informacji tylko wybranej grupie osób. Teraz – w zakładce „Sprawdź OC dla pojazdu” na www.ufg.pl * – każdy może wpisać numer rejestracyjny samochodu, motocykla, autobusu czy ciągnika. Po kliknięciu przycisku „dalej” na monitorze komputera wyświetlona zostaje informacja o tym, w której firmie pojazd ma polisę OC. Udostępnienie tej informacji jest bezpłatne i jest ona aktualna tylko na wybrany dzień zapytania.

Fundusz tłumaczy, że informacja o OC jest ważna m.in. dla osób zamierzających kupić używany samochód, motocykl, ciągnik etc., gdy nie mają pewności, że polisa sprzedającego pojazd jest aktualna. Z zainteresowaniem przyjął ją również brytyjski odpowiednik UFG, czyli Motor Insurance Bureau (MIB). – Dzięki temu możemy teraz sprawdzać indywidualnie czy i gdzie ubezpieczone są pojazdy z polskimi tablicami rejestracyjnymi, poruszające się po drogach Wielkiej Brytanii – mówił podczas rozmów z przedstawicielami Funduszu Paul Ryman-Tubb, manager ds. odszkodowań w MIB. Na Wyspie system kamer przy drogach – i specjalne urządzenia Automatic Number Plate Recognition, w które wyposażona jest również część radiowozów – umożliwia kontrolę OC na podstawie automatycznego porównania tablic rejestracyjnych z brytyjską bazą polis komunikacyjnych, którą administruje właśnie MIB. Pojazdy bez aktualnego OC są zatrzymywane i odholowywane przez policję, na koszt właściciela. Odzyskać je można dopiero po zapłaceniu kary i okazaniu ważnego ubezpieczenia.

Do 11 lutego możliwość sprawdzenia w bazie polis komunikacyjnych UFG, czy i gdzie wykupione jest OC dla danego pojazdu, miały przede wszystkim osoby poszkodowane w wypadkach drogowych oraz firmy ubezpieczeniowe. Po kolejnych ułatwieniach technicznych – w udostępnianiu tych informacji przez Fundusz – narządzie to staje się coraz bardziej popularne. W minionym roku ważność polisy OC sprawdziło poprzez portal Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ponad 213 tysięcy osób i firm – prawie dwa razy więcej niż w 2010 roku. Z kolei w samym tylko styczniu tego roku OC, na stronie Funduszu, sprawdziło ponad 34 tysiące osób i firm.

– Nasz system zapytań o OC pojazdu jest efektywny i może obsłużyć wiele pytań równocześnie – zapewnia Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG. – W ostatnich miesiącach kompletność danych znajdujących się w bazie polis komunikacyjnych Funduszu znacznie wzrosła, co powoduje że prawdopodobieństwo nie otrzymania informacji, z powodu braku danych o polisie, jest coraz mniejsze – dodaje.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *