Jak podaje „Rzeczpospolita” rośnie liczba wypłacanych odszkodowań za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców. W ciągu ostatnich lat Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacał rocznie około 30 milionów złotych. Przez pierwsze trzy kwartały 2009 roku suma ta wyniosła już ponad 37 milionów złotych. Według Elżbiety Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jest to skutek wyższych kosztów leczenia oraz częstszego domagania się od poszkodowanych zadośćuczynienia.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak polisy OC rocznie karze około 20 tysięcy kierowców. Za brak ważnej polisy poniżej trzech dni właściciel auta zapłaci karę w wysokości 410 złotych (o 10 złotych mniej niż w zeszłym roku), za mniej niż 14 dni 1020 złotych (o 20 złotych mniej).

Jeżeli kierowca nie miał ważnej polisy przez ponad dwa tygodnie będzie musiał zapłacić 2050 złotych. Tegoroczne spadki wysokości kar wynikają głównie ze spadku kursu euro, który jest stosowany do ich określania.

Źródło: Rzeczpospolita, Gazeta Ubezpieczeniowa

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *