UNIQA TU S.A. sponsoruje i ubezpiecza XII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Góraszce organizowany przez Fundację „Polskie Orły”. Piknik Lotniczy w Góraszce wpisał się na listę najlepszych imprez turystycznych w Polsce. Jest wspaniałym widowiskiem, a zarazem źródłem pozyskiwania środków na pomoc finansową dla rodzin lotników, którzy zginęli w katastrofach oraz na rekonstrukcję i ekspozycję historycznych statków powietrznych.

– Piknik Lotniczy w Góraszce jest nie tylko zabawą, ale też imprezą edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Zainteresowanie społeczne masową rozrywką połączoną z edukacją historyczną jest bardzo duże. Zaangażowanie Grupy UNIQA w organizację Pikniku jest odpowiedzią na te potrzeby – Jarosław Parkot, prezes spółek UNIQA.

Potężny warkot silników, dźwięk śmigieł, lśniąca w słońcu plejada skrzydlatych maszyn oraz piknikowa atmosfera – to kwintesencja imprezy w Góraszce. W dniach 16-17 czerwca zobaczymy podniebny spektakl, w którym główne role odgrywać będą latający bohaterowie z różnych stron świata.

W tym roku wszyscy widzowie będą mieli szansę wirtualnie przenieść się do kabin prezentowanych na Pikniku maszyn i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda ziemia z powietrza. Umożliwią to telebimy, które na żywo będą transmitować obraz nadawany z kokpitów samolotów.

Podczas Pikniku na niebie zabłysną legendarne gwiazdy II wojny światowej, które w latach 40. ubiegłego wieku siały spustoszenie na froncie. Po raz pierwszy do Polski przyleci słynna maszyna bojowa – amerykański bombowiec Douglas A-26B lnvader. Ta skrzydlata superforteca została uzbrojona w blisko dwie tony bomb, szesnaście karabinów maszynowych oraz osiem rakiet, umieszczonych pod skrzydłami. Zobaczymy także uchodzącego za najlepszy samolot myśliwski II wojny światowej Mustanga P-51D oraz powojennego myśliwca De Havilland DH-100 Vampire. Warto wspomnieć, że Wampir jest jednym z pierwszych na świecie myśliwców z napędem odrzutowym. Wyróżnia się też rzadką konstrukcją dwu-belkowego ogona, a prezentacja na tegorocznym Pikniku będzie jego debiutem na polskim niebie. Wszystkie trzy egzemplarze pochodzą z unikalnej kolekcji maszyn historycznych stowarzyszenia Scandinavian Historic Flight.

Nie zabraknie ekstremalnych akrobacji samolotowych. Najlepsi polscy i zagraniczni piloci będą kreślić korkociągi, beczki, ósemki i pętle. Pokazy zespołowe przedstawią dwie wiodące w Polsce grupy akrobacyjne: Biało-Czerwone Iskry oraz słynni Żelaźni. Z zagranicznych pilotów warto wymienić Jacoba Hollandera, lidera szwedzkiej grupy akrobacyjnej Scandinavian Airshow, Fanów ekstremalnych wrażeń zainteresuje też jedyny w swoim rodzaju wyścig samolotu akrobacyjnego z samochodem terenowym. Tego typu rywalizacja będzie prezentowana po raz pierwszy w historii Pikniku.

Dopełnieniem programu lotniczego Pikniku będą pokazy członków bemowskiego Aeromodelklubu, którzy zaprezentują pokaz walki powietrznej przy użyciu modeli wzorowanych na samolotach z okresu II wojny światowej. Grupy rekonstrukcji historycznej będą odtwarzać realia wojenne, z użyciem umundurowania i sprzętu wojskowego. W konsekwencji Piknik Lotniczy w Góraszce będzie nie tylko rozrywką i wspaniałym widowiskiem, ale też imprezą edukacyjną dla jego uczestników.

Więcej szczegółów na stronie XII Międzynarodowego Pikniku Lotniczego: www.piknik-goraszka.pl

 

www.gu.com.pl

 

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *