Finansowa spółka amerykańskiego potentata motoryzacyjnego General Motors, firma GMAC Financial Services, planuje rozpoczęcie działalności ubezpieczeniowej w Polsce. Co ciekawe, w jej planach nie ma sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych. Firma chce sprzedawać w Polsce polisy na życie. W Komisji Nadzoru Finansowego znajduje się już notyfikacja o zamiarze rozpoczęcia działalności w Polsce przez GMAC Life Försäkrings – szwedzkiego ubezpieczyciela kontrolowanego przez General Motors Acceptance Corp. Rozpoczęcie sprzedaży ubezpieczeń przez nowego ubezpieczyciela planowane jest na okres po zakończeniu wakacji. Nie słychać, aby inni producenci aut mieli podobne plany jak GM .

Keith Medgett, menedżer GMAC, powiedział „WSJ Polska”, że licencja jego firmy obejmuje wszystkie rodzaje polis na życie. Na początku GMAC planuje skupić się na ubezpieczeniu kredytów samochodowych udzielanych przez GMAC Bank Polska w Polsce. W planach jest poszerzenie oferty o polisy na życie dla klientów GMAC Bank Polska. Keith Medgett nie chciał ujawnić, ile polis planuje sprzedać na polskim rynku. Przyznał jedynie, że dystrybucja produktów nowego ubezpieczyciela będzie się odbywać za pośrednictwem sieci banku, czyli głównie dilerów Opla.

W chwili obecnej GMAC Bank ubezpiecza swoje kredyty w firmie Genworth Financial. Według GMAC w zeszłym roku ponad połowa jego klientów wykupiła dobrowolne ubezpieczenie kredytu. Na polskim rynku GMAC obecny jest od jedenastu lat, kiedy to Amerykanie kupili Polbank. Po zmianie nazwy na Opel Bank rozpoczęli kredytowanie sprzedaży pojazdów produkowanych przez General Motors. W 2001r. zmieniono nazwę na GMAC Pank Polska.

Założony w 1919r. GMAC jako finansowe ramię koncernu samochodowego General Motors to jedna z największych instytucji finansowych świata – jego aktywa sięgają 300 mld dol. Obecnie firma działa w ponad 40 krajach. W ubiegłym rokuk łopoty finansowe GM zmusiły jednak koncern do sprzedaży części udziałów w GMAC. Za 14 mld. dol. 51 proc. akcji GMAC kupiło konsorcjum kierowane przez fundusz hedgingowy Cerberuj Capital Management. I choć kredyty samochodowe pozostają główną domeną GMAC, nowy właściciel postanowił poszerzyć ofertę m.in. o kredyty hipoteczne i ubezpieczenia.rnrnrnW lutym pod szyldem GMAC powołano właśnie towarzystwo ubezpieczeń na życie. W tym roku oprócz Polski rozpocznie ono działalność także w Belgii, Francji, Grecji, Włoszech, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W planach na przyszły rok jest wejście na rynki kilku kolejnych krajów Unii Europejskiej.

Na razie podobnych planów jak GMAC nie mają inne działające w naszym kraju banki należące do koncernów samochodowych (jest ich łącznie siedem).

( źródło: „Wall Street Journal Polska” )

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *