Polska Grupa Energetyczna wyliczyła straty poniesione w związku z wybuchem w Elektrowni Turów. Spółka rozmawia obecnie z ubezpieczycielami. – poinformował portal cire.pl.*

– Straty związane z pożarem w Elektrowni Turów wyniosły 40-50 mln zł. Cała elektrownia była ubezpieczona. W tej chwili rozmawiamy z ubezpieczycielami na temat wypłaty odszkodowania – powiedział Wojciech Ostrowski, wiceprezes PGE.

Ostrowski poinformował także, że nadal nie są jeszcze znane dokładne przyczyny zdarzenia, w wyniku którego lekko rannych zostało czterech pracowników. Komisje nadal badają sprawę. Wybuchem zainteresowana jest także prokuratura rejonowa w Zgorzelcu.

Bloki, wyłączone w związku z wybuchem powróciły już do pracy.

Pożar w należącej do PGE Elektrowni Turów w Bogatyni wybuchł 24 lipca. Spółka poinformowała, że według obecnego stanu wiedzy w elektrowni doszło do zapłonu pyłu węglowego i biomasy. W wyniku wybuchu wystąpił pożar, który uszkodził kilka przenośników taśmowych węgla. Ponadto fala uderzeniowa uszkodziła ściany lekkie budynku kotłowni, częściowo dach oraz obudowę galerii skośnych nawęglania. Uszkodzeniu uległa także znaczna ilość kabli sterowniczych i AKPiA (aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki) układu nawęglania oraz część instalacji odpylających nawęglania bloków 1 – 4. Podstawowe urządzenia wytwórcze nie uległy uszkodzeniu. W wyniku zdarzenia lekko ranne zostały cztery osoby.

Elektrownia Turów od wielu lat współpracuje ona ze spółką Energo Inwest Broker z Torunia w dziedzinie zawierania ubezpieczeń i likwidacji szkód. Dostawcą ochrony ubezpieczeniowej dla elektrowni jest koasekuracja ubezpieczycieli, w skład której wchodzą STU Ergo Hestia, PZU SA, TU Generali, TUIR Allianz oraz TUIR Warta. Zakres ochrony obejmuje m.in. ryzyka maszyn i urządzeń od ryzyk awaryjnych oraz przerw w działalności wskutek ryzyk żywiołowych i wystąpienia ryzyk awaryjnych.

Więcej szczegółów na temat ubezpieczenia Elektrowni Turów można znaleźć na stronach internetowych „Gazety Ubezpieczeniowej” pod adresem:rnhttp://www.gu.com.pl/…rn*Portal cire.pl (Centrum Informacji o Rynku Energii) należy do Agencji Rozwoju Energii (ARE).

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *