Bezpieczeństwo ruchu drogowego (własne i innych) jest pustym pojęciem dla wielu polskich kierowców. Jeżdżą nietrzeźwi, bez pasów, bez aktualnego przeglądu technicznego samochodu i nie zmieniają opon na zimowe – takie wyniki przynosi badanie przeprowadzone przez Link4 oraz Polską Izbę Motoryzacji. W efekcie Polska ma najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych w całej Unii Europejskiej.

Do prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym, przynajmniej od czasu do czasu, przyznaje się aż 7% kierowców.

– Jeśli przyjąć, że w Polsce jest ok. 20 milionów kierowców, daje to zatrważającą liczbę 1,4 miliona osób, którym zdarza się kierować pojazdem po spożyciu alkoholu. – powiedział Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji. Nieco częściej do nietrzeźwości za kierownicą przyznają się mężczyźni i osoby z niższym wykształceniem.

Z kolei 16% posiadaczy samochodów przyznaje, że zdarzyło im się nie zrobić badania technicznego na czas. Co trzecia osoba w tej grupie twierdzi, że bez ważnego badania jeździła nawet ponad 20 dni.

Co siódmy posiadacz samochodu (14%) do połowy stycznia tego roku nie zmienił opon na zimowe. Połowa osób nie zmieniła opon ze względu na brak śniegu, a niemal co piąty, aby zaoszczędzić pieniądze. Natomiast 6%… nie miało czasu

– Używanie opon zimowych jest obligatoryjne w wielu europejskich krajach, np. w Czechach, w Austrii, na Słowacji, w krajach skandynawskich, czy bałtyckich. Także w Polsce powinniśmy zastanowić się nad obowiązkiem ich stosowania, bo zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo na drodze – powiedział Jan Sadowski, ekspert ds. ubezpieczeń w Link4. Zmiany opon najczęściej zaniechali najstarsi właściciele pojazdów, w wieku powyżej 59 lat oraz mieszkańcy największych miast.

Pasów, przynajmniej od czasu do czasu, nie zapina co drugi posiadacz samochodu, w tym aż 8% przyznaje, że regularnie jeździ bez pasów, chociaż pasy niejednokrotnie ratują życie. Najczęściej są to młodzi mężczyźni w wieku 25-39 lat (aż 60% osób w tej grupie). Skłonność do zapinania pasów rośnie wraz z wiekiem. Starsi kierowcy zdecydowanie chętniej korzystają z tego środka bezpieczeństwa. Rzadziej pasów używają mieszkańcy wsi.

Według wstępnych danych opublikowanych na portalu policja.pl, w okresie styczeń – grudzień 2011 r. doszło do 39 935 wypadków drogowych, w których 4 171 osób zginęło, a 49 341osób odniosło obrażenia ciała. Policji zgłoszono 365 322 kolizje

***Badanie „Barometr Ubezpieczeniowy Link4” zrealizowane zostało metodą wywiadu bezpośredniego, w połowie stycznia 2012 roku, przez instytut badawczy IPSOS, na reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *